Jak przeprowadza się wycenę firmy?
Wycena firmy może być przeprowadzana w wielu celach. Wśród nich wyróżnia się m.in. chęć sprzedaży, spłaty zadłużenia i zakończenie działalności.
Kto przeprowadza wycenę majątku firmy?
Wycena przedsiębiorstwa jest przeprowadzana przez rzeczoznawcę majątkowego. Zgodnie z polskim prawem jest to jedyny specjalista, który może określać wartość nieruchomości, a także majątku należącego do właściciela firmy. Taka osoba dysponuje też uprawnieniami, które umożliwiają sporządzenie operatu szacunkowego, który jest realizowany po zakończeniu wszystkich czynności. Przygotowując operat szacunkowy, specjalista bazuje zarówno na przedstawionej dokumentacji, jak i sytuacji rynkowej. W swojej pracy korzysta on nawet z kilku różnych metod wyliczania wartości przedsiębiorstwa.
Wycena majątku firmy
W przypadku przedsiębiorstw, których działalność skłania się ku końcowi, najczęściej przeprowadza się wycenę majątku firmy. Polega to na oszacowaniu wartości wszystkich aktywów pomniejszonych o zobowiązania. Taka wycena bazuje na rzeczywistych danych, a więc ryzyko popełnienia błędu w szacowaniu jest niewielkie.
Wycena majątku firmy metodą likwidacyjną
Metoda likwidacyjna powstała z myślą o przedsiębiorstwach, których działalność skłania się ku końcowi. Jeśli dana firma ma problem z utrzymaniem płynności finansowej, zwykle dochodzi do konieczności jej sprzedaży, a więc także do przeprowadzenia wyceny. Wówczas specjalista określa wartość przedsiębiorstwa w momencie jego likwidacji. Na tej podstawie można podjąć decyzję o sprzedaży firmy lub jej zamknięciu. Rzeczoznawca określa cenę minimalną, jednak zwykle kwota uzyskana w wyniku sprzedaży jest dzielona pomiędzy wierzycieli.
Wycena przedsiębiorstwa metodą dochodową?
Metody dochodowe powszechnie znane jako DCF. Zgodnie z podejściem dochodowym wartość przedsiębiorstwa wynosi tyle ile suma wartości obecnej i przyszłych, wolnych od wszelkich obciążeń przepływów pieniężnych z działalności przedsiębiorstwa. Prognozowane przepływy pieniężne doprowadza się do wartości obecnej w procesie dyskontowania za pomocą odpowiedniej stopy dyskontowej.