Czym jest Project Monitor?
Project Monitor to usługa skierowana do osób, które realizują dowolną inwestycję ze środków pozyskanych od banku. W trakcie takiego procesu konieczne jest dokumentowanie kolejnych kroków. Co dokładnie wchodzi w skład usługi Project Monitor?
Project Monitor, co to jest?
Project Monitor to monitorowanie przebiegu inwestycji ze środków pozyskanych od banku w formie kredytu. Polega to na kontrolowaniu całego procesu inwestycyjnego w ramach współpracy z instytucją finansową. W trakcie realizacji inwestycji przygotowuje się m.in. raport otwarcia i zamknięcia oraz okresowe sprawozdania z postępu prac. Mają one na celu określić aktualny postęp realizacji zlecenia na życzenie banku.
Project Monitor obejmuje następujące usługi:
weryfikacja harmonogramu rzeczowo-finansowego,
weryfikacja budżetu inwestycji,
analiza dokumentacji projektowej,
weryfikacja wydatków poniesionych przez inwestora,
weryfikacja pozwoleń i umów administracyjnych,
bieżąca kontrola stopnia zaawansowania prac budowlanych.
Nad przebiegiem inwestycji czuwa zespół Project Monitor. Przygotowuje on bieżące raporty, które mają za zadanie dokumentować prowadzone prace. To dobra informacja także dla samego inwestora. Pozwala ona porównać rzeczywisty stan przedsięwzięcia z tym zaplanowanym na papierze.
Kontrola inwestycji dzięki Project Monitor
Project Monitor jest korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla banków. System ten pozwala na kontrolowanie przebiegu prac i wydatków, co umożliwia wyeliminowanie dużych strat finansowych i innych błędów. Monitorowanie przebiegu inwestycji przyczynia się do większych oszczędności i zmniejsza ryzyko przekroczenia wyznaczonego terminu ukończenia zlecenia.
Na każdym etapie realizacji inwestycji dzięki Project Monitorowi powstaje dokładna dokumentacja. Odpowiada ona rzeczywistemu stanowi nieruchomości.
Dla kogo jest Project Monitor?
Project Monitor to system skierowany zwłaszcza do banków oraz innych instytucji finansowych, które udzielają kredytów na inwestycje budowlane. Taka usługa pozwala kontrolować, czy przyznane środki są pożytkowane w odpowiedni sposób i zgodnie z założeniami projektu. Project Monitor jest formą dbania o interesy instytucji finansowych. Cały system może być jednak korzystny również dla inwestora. Pozwala on na bieżące monitorowanie prac, co ogranicza błędy i niepotrzebne wydatki.
Project Monitor jest systemem, który sprawdza się najlepiej w przypadku:
instytucji finansowych,
banków oferujących kredyty inwestycyjne,
deweloperów,
inwestorów.
Na Project Monitor decydują się zwłaszcza podmioty, które uczestniczą w realizacji większych inwestycji. W przypadku bardzo dużych przedsiębiorstw kontrolowanie postępów prac i bieżących wydatków bez specjalnych systemów bywa problematyczne. Project Monitor można oczywiście zastosować również w trakcie mniejszych inwestycji, jednak jest to znacznie mniej popularna praktyka.
Co zawierają raporty wchodzące w skład Project Monitor?
Na każdym etapie prowadzonych prac w ramach usługi Project Monitor są tworzone specjalne raporty. Proces rozpoczyna się od dokumentacji otwarcia. Zawiera ona wszystkie informacje o projekcie, a także finansach i umowach z Generalnym Wykonawcą. W skład raportu wchodzą też opinie, zezwolenia, przygotowany budżet czy harmonogram prac. Na tej podstawie możliwe jest weryfikowanie postępów w późniejszym czasie.
W kolejnych miesiącach powstają raporty okresowe wskazujące na rzeczywiste postępy w inwestycji. Sprawozdania są przygotowywane przez specjalistów, w oparciu o raport otwarcia. W tych dokumentach wspomina się też o ewentualnych odchyleniach od pierwotnych założeń. Raportów okresowych może być wiele – wszystko zależy od czasu realizacji inwestycji.
Raport końcowy to ostatni etap usługi Project Monitor. Wspomina on o zgodności z pierwotnymi założeniami oraz opiniach, które pozwalają na oddanie nieruchomości do użytkowania. To forma potwierdzenia zakończenia robót. W dokumencie znajdują się również opisy ostatecznego rozliczenia pomiędzy inwestorem a wykonawcami i podwykonawcami.
Kto zajmuje się usługą Project Monitor?
Nad usługą Project Monitor czuwa zespół, który składa się ze specjalistów. To osoby z odpowiednimi uprawnieniami, wśród nich można znaleźć rzeczoznawców majątkowych. Oprócz nich nad przebiegiem inwestycji czuwają też ekonomiści oraz inżynierowie budowlani. Pozwala to na fachowe spojrzenie na przedsięwzięcie. Odpowiednia kontrola inwestycji sprawia, że ryzyko kredytowe jest ograniczone do minimum. To dobra informacja dla instytucji finansowych.
Polecamy skorzystanie z usługi Project Monitor. Poznań to jedna z wielu miejscowości, w których monitorujemy inwestycje. Taka usługa jest chętnie wybierana przez osoby, które cenią sobie fachowe podejście i stałą kontrolę kolejnych prac.