Czym jest inwentaryzacja budowlana?
Inwentaryzacja budowlana ma za zadanie szczegółowo przedstawić stan istniejącego budynku. Obecnie przygotowuje się ją zwykle w formie elektronicznej, ale możliwe jest także stworzenie papierowych dokumentów. Inwentaryzacja budowlana odnosi się do budynków w stanie przebudowy lub przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych. Często decydują się na nią właściciele wiekowych budynków, których szkice i projekty zaginęły lata temu, a więc konieczne jest wykonanie nowych.
Inwentaryzacja budowlana pozwala na zebranie niezbędnych pomiarów w sposób bezpieczny i bezinwazyjny. Obecnie wykorzystuje się urządzenia pomiarowe, które nie wymagają uszkadzania ścian czy innych elementów obiektu. W ostatnich latach popularnością cieszy się dokumentacja w formie obrazów 3D. Pozwala ona na jeszcze czytelniejsze zobrazowanie rzeczywistego stanu danej nieruchomości.
Kiedy konieczne jest wykonanie inwentaryzacji budowlanej?
Inwentaryzację budowlaną przeprowadza się w sytuacji, gdy w danym obiekcie ma być wykonany remont, przebudowa lub nadbudowa. Taki dokument jest konieczny także przy wszelkich modyfikacjach konstrukcji dachu, okien i drzwi. Wymaga tego obowiązujące Prawo budowlane.
Inwentaryzacja może być przydatna także w następujących przypadkach:
- przeprowadzanie oceny stanu technicznego budynku,
- chęć sprzedaży lub kupna nieruchomości,
- chęć wykonania dodatkowych instalacji doprowadzających media,
- wydzielanie nowych lokali mieszkalnych w już istniejącym i użytkowanym budynku.
Inwentaryzację budowlaną warto przeprowadzić zawsze wtedy, gdy planowane są jakiekolwiek prace w obrębie nieruchomości. Mowa tu zarówno o remontach, jak i modernizacji w obrębie instalacji. Przeprowadzenie takich pomiarów raz na kilkadziesiąt lat pozwala upewnić się, że budynek wciąż jest w stanie niezagrażającym bezpieczeństwu jego użytkowników.
Jak przebiega inwentaryzacja budowlana?
Inwentaryzacja budowlana zawsze jest przeprowadzana indywidualnie, w zależności od typu nieruchomości i celu takiego procesu. Wszystkie pomiary i obserwacje mają na celu stworzenie kompletnego rysunku, wraz z informacjami o stanie technicznym poszczególnych elementów. Inwentaryzacja budowlana obejmuje zwykle takie kroki, jak:
- pomiary powierzchni poszczególnych pomieszczeń,
- rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych,
- wymiarowanie rzutów kondygnacji,
- wykonanie rysunku elewacji,
- stworzenie dokumentacji fotograficznej całego obiektu,
- wykonanie schematów obiektu, wraz z elewacją i pomieszczeniami,
- wykonanie szczegółowych rzutów dachu.
Po zakończeniu prac specjalistów przygotowywana jest dokumentacja, która stanowi podstawę do remontu, a często także uzasadnienie podczas ubiegania się o kredyt na ten cel. Może ona obejmować szkice, zestawienia, rzuty i przekroje. Trzeba pamiętać, że inwentaryzacja budynku zawsze jest przeprowadzana indywidualnie, a od właściciela nieruchomości zależy, jakie elementy nieruchomości zostaną skontrolowane i uwiecznione w dokumentacji. Na tej podstawie wylicza się też cenę tej usługi.
Dlaczego warto przeprowadzić inwentaryzację budowlaną?
Inwentaryzacja budowlana może być cenna dla właściciela nieruchomości. Informuje ona bowiem o rzeczywistym stanie budynku. Na jej podstawie możliwe jest podjęcie decyzji o remoncie. W inwentaryzacji można bowiem zawrzeć informacje o elementach nieruchomości, które stanowią zagrożenie lub są już niesprawne. W trakcie tworzenia takiej dokumentacji wykonuje się kompleksowe pomiary, na podstawie których powstaje docelowy rysunek.
Inwentaryzacja budowlana jest także pomocna w trakcie wyceny remontu oraz wartości nieruchomości. Pozwala ona bowiem sprawdzić, jak szeroki zakres prac jest niezbędny w celu uzyskania konkretnego stanu obiektu. Inwentaryzacji często są poddawane budynki, które mają kilkadziesiąt lat, a więc często wymagają przeprowadzenia modernizacji instalacji w celu podłączenia ich do nowoczesnych systemów.
Kto może przeprowadzić inwentaryzację budowlaną?
Inwentaryzację budowlaną może przeprowadzić jedynie osoba z odpowiednimi uprawnieniami, najczęściej inżynier. Amatorskie wykonywanie pomiarów i rysunków nie jest bowiem zgodne z warunkami postawionymi przez Prawo budowlane. Zawsze przeprowadzeniem inwentaryzacji zajmuje się osoba przeszkolona, z pozwoleniami na tworzenie dokumentacji, która jest następnie akceptowana przez banki czy urzędy.
W czasie inwentaryzacji budowlanej właściciel nieruchomości powinien udostępnić ją specjalistom. Mowa tu o całym budynku, w tym również piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych. Na podstawie przeprowadzonych tam pomiarów i oględzin możliwe jest stworzenie kompletnej dokumentacji i przedstawienie rzeczywistego stanu budynku.