Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy w Poznaniu?
Wycena nieruchomości, maszyn i innych środków trwałych musi być przeprowadzona przez specjalistów. Osobą uprawnioną do sporządzania operatów szacunkowych jest rzeczoznawca majątkowy. Czym dokładnie zajmuje się taki specjalista?
Kim jest rzeczoznawca majątkowy?
Rzeczoznawca majątkowy jest specjalistą, który ma odpowiednie uprawnienia do szacowania wartości nieruchomości. Zostaje się nim w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Aby rzeczoznawca majątkowy mógł wyceniać nieruchomości, musi uzyskać pozytywny wynik na egzaminie państwowym. Następnie jest wpisywany do rejestru państwowego i uzyskuje numer, którym posługuje się w swojej pracy.
Rzeczoznawca majątkowy najczęściej prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Może działać także w ramach spółki zajmującej się szacowaniem wartości nieruchomości. Zdarza się też, że specjaliści są zatrudniani w biurach świadczących usługi w tym zakresie. Wówczas pracują oni w oparciu o umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną. Rzeczoznawca majątkowy może również pełnić funkcję biegłego sądowego.
Co wycenia rzeczoznawca majątkowy?
Do zadań rzeczoznawcy majątkowego należy wycenianie nieruchomości, a także urządzeń, maszyn i innych obiektów na stałe związanych z danym miejscem. Taka osoba współpracuje zarówno z właścicielami firm, jak i klientami indywidualnymi, którzy chcą poznać wartość swojej nieruchomości. Po zakończonych pracach rzeczoznawca sporządza operat szacunkowy. Jest to dokument potwierdzający każdy etap jego pracy i jest on zatwierdzony indywidualną pieczęcią zawodową.
Specjalista wycenia przedsiębiorstwa, lokale usługowe, magazyny, hotele, stacje paliw, gospodarstwa, szpitale i prywatne mieszkania oraz domy. Określa on także wartość gruntów, zarówno zabudowanych, jak i tych bez żadnych obiektów znajdujących się na ich powierzchni (niezabudowanych).
Rzeczoznawca majątkowy musi działać w oparciu o restrykcyjne przepisy prawa i standardy zawodowe. Wymaga się od niego szczególnej staranności i zachowania zasad etyki zawodowej. Osoba ta musi być bezstronna i sumienna. Jednocześnie specjalista nie może dzielić się pozyskanymi informacjami z osobami trzecimi. Obowiązuje go tajemnica zawodowa.
Na czym polega praca rzeczoznawcy majątkowego?
By pracować jako rzeczoznawca majątkowy, trzeba dysponować rozległą wiedzą. Taki specjalista musi orientować się w aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości, który zmienia się dynamicznie. Jednocześnie wie on, jakie czynniki należy brać pod uwagę przy sporządzaniu wyceny. Specjalista kieruje się cenami transakcyjnymi podobnych obiektów w zbliżonej lokalizacji, a także parametrami budynku należącego do danego klienta. Skupia się on na wszystkich najważniejszych czynnikach, które mogą wpływać na wartość nieruchomości. Na tej podstawie powstaje operat szacunkowy, składający się kilkudziesięciu stron. Wycena nieruchomości bywa bowiem pracochłonna, czasochłonna i wymaga wzięcia pod uwagę wielu aspektów.
Operat szacunkowy przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego jest jednak ważny przez ograniczony czas – jedynie 12 miesięcy od daty jego sporządzenia. Wartość nieruchomości może się dynamicznie zmieniać, dlatego tak ważna jest precyzja podczas wykonywanych obliczeń.
Ekspertyzy rzeczoznawcy majątkowego w Poznaniu i nie tylko
Rzeczoznawca majątkowy może również przeprowadzać ekspertyzy. Są one cenione zwłaszcza przez przedsiębiorców oraz podmioty odpowiedzialne za zarządzanie konkretnym terenem. Najczęściej opracowania rzeczoznawcy majątkowego dotyczą takich kwestii, jak:
skutki zmiany lub uchwalenia planów miejscowych,
efektywność inwestowania w nieruchomości na danym terenie,
zmiany na rynku związanym z nieruchomościami,
wycena środków trwałych.
Nie zawsze prace rzeczoznawcy majątkowego muszą kończyć się sporządzeniem operatu szacunkowego, może on przygotować analizę lub opinię o wartości. Trzeba jednak pamiętać, że operat szacunkowy ma dużą moc. Mogą go redagować wyłącznie osoby ze specjalnymi uprawnieniami wpisane do państwowego rejestru rzeczoznawców majątkowych. Specjaliści od wyceny, którzy nie mają takiego tytułu, nie przygotowują operatów szacunkowych wymaganych np. przez banki i sądy.
Kiedy konieczne jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego?
Rzeczoznawca majątkowy zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Po zakończonych pracach sporządza operat szacunkowy. Jest on niezbędny przy wielu transakcjach. Najczęściej z pomocy rzeczoznawcy majątkowego korzystają osoby i podmioty, które chcą:
kupić nieruchomość,
sprzedać nieruchomość,
oddać nieruchomość w użytkowanie wieczyste,
dokonać zwrotu na rzecz byłych właścicieli,
podzielić majątek,
zbyć nieruchomość najemcom,
przeprowadzić postępowanie spadkowe,
wnieść aport,
dokonać amortyzacji środków trwałych,
odwołać się do decyzji dotyczących nieruchomości,
określić poniesione nakłady.
Wycena nieruchomości jest niezbędna również w celu uzyskania kredytu hipotecznego. Banki akceptują jedynie dokumenty sporządzone przez rzeczoznawców majątkowych z uprawnieniami do szacowania wartości nieruchomości. Na ich podstawie jest podejmowana decyzja o przyznaniu kredytu oraz tego, jaka będzie jego wysokość.