Z jakimi obowiązkami dla przedsiębiorców wiąże się służebność przesyłu
Czym jest służebność przesyłu?
Z definicji jest to ograniczone prawo rzeczowe, jego przedmiotem jest umożliwienie korzystania z urządzeń służących do przesyłu energii czy substancji posadowionych na gruncie osoby trzeciej. Najprościej ujmując, to możliwość wykorzystywania w pewnym stopniu przez operatora czyjeś działki, gruntu. Służebność przesyłu w polskim prawie obowiązuje od 2008 roku. Służebność przesyłu może powstać w drodze umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a właścicielem sieci władnącej, z mocy orzeczenia sądowego lub też na skutek zasiedzenia.
Służebność przesyłu i spory z nią związane
Do sporów w kwestii posadowienia urządzeń przesyłowych dochodzi bardzo często. Roszczenia dotyczą najczęściej wynagrodzenia za bezumowne korzystanie, wynagrodzenia na ustanowienie służebności przesyłu oraz odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości. Co w takiej sytuacji powinien zrobić przedsiębiorca? Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona niezbędna dla prawidłowego korzystania z urządzeń, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. Z kolei gdy przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, która jest konieczna do właściwego korzystania z urządzeń, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.
Służebność przesyłu zgodnie z prawem
Bezumowne korzystanie:
W ramach regulowania stanu prawnego władania cudzym gruntem dla potrzeb eksploatacji istniejących już urządzeń infrastruktury technicznej (linii przesyłowych), właścicielowi nieruchomości, na której niejednokrotnie od lat istnieją urządzenia przesyłowe, przysługuje wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z terenu można żądać za dziesięć lat wstecz (dla osób fizycznych), licząc od dnia złożenia wniosku/pozwu w sądzie. Za wcześniejsze lata żądanie przedawnia się.
Służebność przesyłu:
Wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu obejmuje zawsze wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorcę. Dodatkowo może obejmować również odszkodowanie za obniżenie wartości nieruchomości powstałe na skutek prawnej lokalizacji urządzeń przesyłowych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz obniżenie wartości nieruchomości powstałego na skutek trwałego posadowienia urządzeń przesyłowych podczas ich budowy. Nie wszyscy właściciele nieruchomości uprawnieni do otrzymania odszkodowania za służebność przesyłu wiedzą, że mają do tego prawo. Należy skontaktować się ze specjalistą w celu zbadania stanu prawnego nieruchomości.