Wycena środków trwałych
Środki trwałe to rzeczowe składniki majątku stanowiące własność lub współwłasność przedsiębiorcy, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, które są kompletne, zdatne do użytku w ramach działalności i przeznaczone na potrzeby jednostki.
Do środków trwałych (KŚT grupy 03–09) zalicza się w szczególności:
- maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy spełniające definicję środka trwałego,
- ulepszenia w obcych środkach trwałych,
- inwentarz żywy.
Rezultatem szacowania wartości środków trwałych jest opinia w formie pisemnej wystawiana przez rzeczoznawcę, w którego ofercie znajduje się wycena środków trwałych. Poznań to siedziba firmy PROJNORM, choć usługi naszych rzeczoznawców kierujemy do Klientów z całej Polski. Wykonujemy profesjonalne wyceny środków trwałych dla przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie kraju.
Wycena środków trwałych i jej zasady
Wszystkie środki trwałe, które trafiają do przedsiębiorstwa, wpisywane są do księgi rachunkowej wraz z podaniem wartości początkowej, którą stanowi koszt nabycia bądź koszt wytworzenia. Ustalenie wartości początkowej środków trwałych jest bardzo istotne, ponieważ zgodnie z art. 32 ustawy o rachunkowości od tej kwoty przedsiębiorstwa muszą dokonywać odpisy amortyzacyjne oraz umorzeniowe. Z kolei wspomniane odpisy wpływają na to, jak wygląda wycena środków trwałych na dzień bilansowy. Nadrzędną zasadą, jaką należy się kierować przy sporządzaniu wyceny na dzień bilansowy, jest zasada ostrożności.